Blokowanie stron internetowych

Jak to dobrze, że po trudnej rozmowie z klientem można wrócić do oglądania nowo dodanych zdjęć z wakacji szkolnego kolegi, który umieścił je w serwisie społecznościowym. Jak to miło myślami uciec, gdzieś daleko od problemów z uporczywymi klientami i sprawdzić wartość licytacji przedmiotów wystawionych do sprzedaży w portalu aukcyjnym. Dobrze, że można to zrobić w pracy, bo zagonieni i pochłonięci innymi sprawami nie mamy już czasu, by robić to w domu.

Szczególna w ostatnich latach moda na portale społecznościowe wprowadziła niemały zamęt w wielu firmach. Zachwiała efektywnością i wydajnością pracy. Cóż mogli zrobić przedsiębiorcy, gdy godziny spędzone przez ich podwładnych w pracy, stały się godzinami przeglądania profili znajomych, komentowania zdjęć czy dyskutowania na forach?

Mogli na przykład poprosić administratora firmowej sieci o sporządzanie raportu o stronach internetowych przeglądanych przez pracowników w czasie pracy, a następnie wskazać te, które mają zostać zablokowane pozycja seksualna.

Generowanie graficznych raportów o odwiedzanych stronach dla zarządu firmy jest ciekawą funkcjonalnością zintegrowanego urządzenia UTM NETASQ. Na podstawie uzyskanego raportu managerowie mogą podejmować decyzje o blokowaniu dostępu do najczęściej odwiedzanych przez pracowników witryn, niezwiązanych z działalnością firmy. Urządzenia NETASQ wyposażono w specjalny Filtr URL do blokowania stron internetowych. Filtr ten umożliwia blokowanie stron według kategorii tematycznych do jakiej są przydzielone jak np. serwisy społecznościowe (nasza-klasa.pl, facebook.pl) czy portale internetowe (Onet.pl, Interia.pl, wp.pl). Oprócz tego administrator może sam zdefiniować własne kategorie adresów, korzystając z zapisów dziennika aktywności użytkowników w sieci.

Zarządzanie urządzeniem NETASQ UTM odbywa się z poziomu graficznej konsoli Administration Suite, w skład której wchodzą 3 aplikacje:

NETASQ Unified Manager do administrowania i konfiguracji,
NETASQ Real-Time Monitor do śledzenia pracy sieci w czasie rzeczywistym,
NETASQ Event Reporter do tworzenia raportów.

Poniżej przykład jak zablokować serwis „blog.pl” tylko jednemu, wybranemu użytkownikowi z sieci.

słowa kluczowe: netasq f60, vpn krok po kroku, netasq vpn client, netasq f25, netasq vpn ipsec, netasq ssl vpn, dagma netasq, netasq snmp, netasq syslog, netasq ipsec vpn, firewall qos, netasq ipsec

About the author /


Related Articles